Rekuperacja, rekuperatory (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła) w Warszawie i okolicach

Prawidłowa wentylacja budynku jest kluczowym aspektem, o który należy zadbać, chcąc zapewnić odpowiedni komfort życia w domu. Posiadając wadliwą lub źle skonstruowaną instalacje, narażamy się na zwiększone roczne koszty ogrzewania, a także powstawanie nieprzyjemnego mikroklimatu w pomieszczeniach, który może w konsekwencji powodować późniejsze problemy zdrowotne. Zapewnienie poprawnego przepływu powietrza w naszym domu pozwoli nam więc na znaczne polepszenie funkcjonowania oraz uniknięcie opisywanych, negatywnych następstw braku poprawnie działającej wentylacji. 

Do tej pory wymiana powietrza w budynkach odbywała się za pomocą wentylacji grawitacyjnej. Jednak wraz z postępem technologicznym, zmianą sposobu budownictwa oraz rosnącą zawodnością dotychczasowego typu instalacji, na rynek wprowadzony został nowoczesny system stanowiący doskonałą alternatywę dla tradycyjnych wentylacji, znany jako rekuperacja, bądź wentylacja mechaniczna. 

W SunFoton oferujemy nowoczesne oraz energooszczędne systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Rekuperację projektujemy i dobieramy indywidualnie do potrzeb Klientów. Dzięki naszemu doświadczeniu w instalacjach jesteśmy w stanie zaproponować Państwu trwałe rozwiązania, które pozwolą na oszczędność kosztów poniesionych na ogrzewanie. Oferujemy kompleksowe wsparcie na każdym etapie prac – od projektu, przez wykonanie i opiekę serwisową. Swoje usługi świadczymy na terenie województwa mazowieckiego (Warszawa i okolice).  

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła) to system, który w trakcie swego działania wymienia zużyte, zanieczyszczone powietrze znajdujące się w domu, na czyste, świeże oraz wolne od pyłów i alergenów pozyskiwane z zewnątrz. Całość działań wymiennika ciepła opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym i kontrolowanym przez urządzenie znane jako rekuperator. Umożliwia ono koordynację, zarówno tego nawiewanego jak i usuwanego powietrza z pomieszczeń. Co ważne, podczas wywiewania rekuperatory odzyskują ciepło z usuwanego powietrza, które następnie zostaje użyte do ogrzania wprowadzanego, świeżego tlenu do budynku. Przy zastosowaniu tej metody nie dochodzi do strat ciepła, dzięki czemu system grzewczy zużywa mniej paliwa do podniesienia temperatury wewnątrz obiektu.

Chcesz oddychać świeżym i wolnym od zanieczyszczeń powietrzem w swoim domu? Postaw na rekuperację

Jak działa rekuperacja? Schemat działania rekuperatorów 

Głównym urządzeniem odpowiedzialnym za całość działań jest rekuperator. W trakcie swego działania wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszym strumieniem zaciągane zostaje czyste, zimne powietrze z zewnątrz budynku. Drugim natomiast, wyciągane jest powietrze wilgotne, ciepłe, zużyte, z wysoką zawartością dwutlenku węgla i zanieczyszczone – to, które znajduje się wewnątrz pomieszczeń. Przepływa ono przez anemostaty, czyli montowane na suficie bądź ścianach elementy, które zazwyczaj przybierają kształt koła, prostokąta lub kwadratu i wytworzone są na ogół z tworzyw sztucznych. Oba strumienie spotykają się ze sobą w miejscu wymiennika ciepła, ale nie mieszają się ze sobą, gdyż każde z nich płynie odrębnym kanalikiem w rekuperatorze. Wymiennik pobiera ciepło z przechodzącego przez niego brudnego powietrza z wewnątrz, a zimne i czyste pobierane z zewnątrz powietrze to ciepło następnie przejmuje. Podczas ostatniego etapu, rekuperator, a w zasadzie biegnące od niego kanały wentylacyjne rozprowadzają świeże powietrze po całym budynku, a brudne usuwają na zewnątrz.

Czy warto inwestować w rekuperację? Korzyści wynikające z posiadania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Poza korzyściami finansowymi i oszczędnościami w zakresie ilości potrzebnej energii przeznaczonej na ogrzewaniemontaż rekuperacji jest niezwykle istotny również ze zdrowotnego punktu widzenia. Jak wiadomo w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z dużym zagrożeniem ekologicznym, powszechnym zanieczyszczeniem tlenu, także w postaci smogu. Szczególnie problem ten dotyczy dużych miast, jak Kraków czy Warszawa. W domach staramy się od czasu do czasu wywietrzyć pomieszczenia otwierając, bądź uchylając okna. Jest to konieczne, aby utrzymać wilgoć na odpowiednim poziomie i nie narazić się na powstawanie grzybów wewnątrz obiektu. W konsekwencji narażamy się na szkodliwe dla zdrowia napływające powietrze właśnie przez te otwory do wnętrza naszych mieszkań. Równie duży problem mogą stwarzać okresy pylenia roślin, kiedy to do atmosfery dostają się alergeny, powodujące wśród osób uczulonych szereg nieprzyjemnych objawów takich jak zaczerwienienie oczu, chroniczny katar czy świąd. Życie w takich warunkach staje się niezwykle męczące.

Rozwiązaniem na wszystkie te bolączki jest montaż rekuperacji, który uchroni nas i naszych bliskich przed dostawaniem się do wnętrza domów wszystkich tych wymienionych szkodliwych elementów. Rekuperatory zapewniają nam oczyszczone, filtrowane i ogrzane powietrze bez konieczności otwierania okien. Istnieje o wiele więcej pozytywów posiadania rekuperacji jak np. brak hałasu docierającego do naszych domów w sytuacji, kiedy mieszkamy przy drogach obciążonych ruchem. W trakcie dnia w powietrzu mogą unosić się zapachy pochodzących z kuchni bądź toalety i tutaj także problem ten rozwiąże nasz system, który odprowadzi niechcianą woń na zewnątrz. Warto też wspomnieć o dość powszechnej sytuacji, kiedy to, zwłaszcza w okresie letnim, przez otwarte okna do pomieszczeń trafiają owady, np. komary. Instalacja rekuperacji stanowi rozwiązanie dla tego typu niechcianych gości.

Zalety rekuperacji:  

  • oszczędności – dzięki odzyskowi ciepła rekuperator pozwala obniżyć koszty za ogrzewanie (rachunki za ogrzewanie w sezonie zimowym mogą zmniejszyć się nawet o 30%); 
    • wymiana zużytego powietrza na świeże – w domu z rekuperacją oddycha się świeżym powietrzem. Powietrze w budynku z rekuperacją wymieniane jest przez całą dobę, niezależnie od pory roku oraz warunków atmosferycznych;
    • skuteczna ochrona przed smogiem i zanieczyszczeniami z zewnątrz – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła daje możliwość filtracji nawiewanego powietrza. Poziom filtracji uzależniony jest od klasy zastosowanego filtra. Co więcej, powietrze w domu z rekuperacją pozbawione jest bakterii, grzybów, pleśni;
    • brak przeciągów – w domu z rekuperacją nie ma potrzeby intensywnego wietrzenia pomieszczeń; 
  • brak hałasu zewnętrznego; 
  • brak much i komarów oraz zdecydowanie mniej kurzu w domu;
  • zwiększony komfort użytkowania budynku.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – zakres świadczonych usług w Warszawie i okolicach 

Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze systemów rekuperacji w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Doradzimy, jaki rekuperator wybrać do danego obiektu oraz wykonamy wszelkie prace związane z montażem rekuperacji. Nasz zespół posiada wszystkie niezbędne uprawnienia oraz narzędzia potrzebne do zrealizowania kompleksowych prac związanych z rekuperacją. Przykłady ogromną wagę do materiałów i rozwiązań, które wykorzystujemy w naszej codziennej pracy. 

Doradztwo, wycena i projekt instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła 

Doradzamy, jakie rozwiązanie będzie najlepsze, a także wykonujemy projekty wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, które opierają się na szczegółowych obliczeniach odzwierciedlających warunki panujące w budynku. Projekty przygotowujemy zarówno dla nowopowstających budynków, jak i dla tych już wybudowanych. Oferujemy pełne doradztwo techniczne na każdym etapie oraz przygotowujemy indywidualne wyceny. 

Sprzedaż rekuperatorów

W celu zapewniania najwyższej jakości usług w ofercie posiadamy nowoczesne rekuperatory cenionych producentów, które spełniają najwyższe standardy. Takie rekuperatory korzystanie wpływają na komfort osób przebywających w wentylowanych pomieszczeniach. Eliminują wilgoć, dwutlenek węgla, nieprzyjemne zapachy oraz inne zanieczyszczenia, ponosząc przy tym jakość życia. 

Montaż rekuperacji 

Rekuperatory to urządzenia, które, jako że związane są z odzyskiem ciepła, czyli dziedziną specjalistyczną, muszą być obsługiwane przez profesjonalistów. Prace montażowe powinny więc być prowadzone przez profesjonalną firmę posiadającą doświadczenie oraz odpowiednie kompetencje z tego zakresu. W SunFoton wykonujemy montaż systemów rekuperacji dla klientów indywidualnych i firmowych. Posiadamy duże doświadczenie montażowe oraz odpowiednie zaplecze techniczne, co pozwala nam przeprowadzać wszelkie prace montażowe sprawnie i bezpiecznie 

Serwis rekuperacji 

Decydując się na rekuperację, należy mieć świadomość, że istotnym czynnikiem wpływającym na jego funkcjonowanie, jest dokonywanie regularnych przeglądów. Dlatego też wykonujemy serwis rekuperacji na terenie całej Warszawy i okolic. W ramach serwisu zapewniamy takie czynności, jak: usuwanie zanieczyszczeń z wymiennika ciepła w rekuperatorze, wymianę filtrów, sprawdzanie funkcjonowania poszczególnych elementów systemu rekuperacji, sprawdzanie wydajności pracy rekuperatora itp. 

Dla kogo rekuperacja?

Rekuperacja to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą ograniczyć wydatki potrzebne na ogrzewanie mieszkania i cieszyć się czystym oraz zdrowym powietrzem, pozbawionym zanieczyszczeń. Rekuperacja jest w szczególności polecana do nowoczesnego budownictwa energooszczędnego. Rekuperacja w domu już wybudowanym i eksploatowanym też jest możliwa, natomiast wiąże się z wyższymi kosztami i dodatkowym czasem potrzebnym na prace.

Ekspert ds. energetyki i fotowoltaiki z firmy SunFoton

Zdaniem Eksperta

Z racji, że rekuperatory to koszt nieznacznie większy od tradycyjnych metod wentylacji oraz zważając na szereg pozytywnych aspektów jak np. polepszenie komfortu życia, zdrowia, oszczędności z odzyskiem ciepła, możemy dojść do wniosku, iż jest to najlepsze dostępne obecnie rozwiązanie z zakresu wentylacji – mówi właściciel SunFoton Karol Dudek 

Ile kosztuje rekuperacja w Warszawie? Cena

Koszty posiadania rekuperacji nie jest wcale tak duży, jak niektórym mogłoby się wydawać. Na końcową cenę systemu składa się zakup rekuperatora oraz kanałów i innych niezbędnych urządzeń. Koszty użytkowania to konieczność wymiany filtrów, dostarczenie energii elektrycznej koniecznej, aby rekuperatory poprawnie funkcjonowały oraz okresowe przeglądy. 

Rekuperatory to nowoczesne rozwiązania, które w ogólnym rozrachunku wcale nie odbiegają znacząco ceną od instalacji grawitacyjnej. Nadwyżka, jaką musimy zapłacić za rekuperator i jego pozostałe komponenty, to zazwyczaj kilka tysięcy złotych więcej. Nie musimy już przy tym także uwzględniać w projekcie domu budowy kominów wentylacyjnych, co zaoszczędzi nam również trochę cennego czasu. Najważniejszy atut finansowy posiadania rekuperacji to oszczędność energii i jej kosztów. Dobry system pozwala nam zaoszczędzić około 30% wydatków na ogrzewanie domu. Jeśli nasz dom należy do typu energooszczędnego bądź pasywnego, nakłady przeznaczane na ogrzewanie mogą być jeszcze bardziej zredukowane – nawet kilkukrotnie w stosunku do tradycyjnego budownictwa. Stosując inne systemy nastawione na procesy związane z odzyskiem ciepła (najczęściej implementowane w domach pasywnych i energooszczędnych) takie jak np. odpowiednia izolacja, wykluczenie występowania mostków ciepła i łącząc to z wentylacją mechaniczną stawiamy na nowoczesne rozwiązania zapewniające nam poza oszczędnościami także korzyści zdrowotne.

Szybka wycena rekuperacji

Opinie o rekuperacji 

Osoby decydujące się na rekuperację zwykle bardzo sobie chwalą to rozwiązanie. Zwłaszcza latem można odczuć, że powietrze jest czyste i świeże, a dom nie wymaga ciągłego wietrzenia. Z kolei zimą obserwują zmniejszenie kosztów za ogrzewanie.

Gdzie świadczymy swoje usługi z zakresu rekuperatorów? Zasięg działania 

Naszymi Klientami są zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy szukający kompleksowych usług z zakresu rekuperacji, wentylacji mechanicznej, systemów klimatyzacji. Wykonujemy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w domach, mieszkaniach, lokalach użytkowych, halach przemysłowych, magazynach itd. Firma SunFoton znajduje się w Raszynie, ale zasięg naszego działania jest znacznie szerszy – działamy na terenie całej Warszawy (m.in. OchotaWłochyUrsynówWilanówBemowo), jak i okolicznych miejscowości w województwie mazowieckim (ZielonkaMarkiZąbkiOtwock itd.). 

OPINIE O FIRMIE SUNFOTON

Co mówią o nas klienci?