SunFoton.pl » Rekuperacja Warszawa

Rekuperacja Warszawa

Prawidłowa wentylacja budynku jest kluczowym aspektem, o który należy zadbać chcąc zapewnić odpowiedni komfort życia w domu. Posiadając wadliwą lub źle skonstruowaną instalacje narażamy się na zwiększone roczne koszty ogrzewania, a także powstawanie nieprzyjemnego mikroklimatu w pomieszczeniach, który może w konsekwencji powodować późniejsze problemy zdrowotne. Zapewnienie poprawnego przepływu powietrza w naszym domu pozwoli nam więc na znaczne polepszenie funkcjonowania oraz uniknięcie opisywanych, negatywnych następstw braku poprawnie działającej wentylacji.

Do tej pory, wymiana powietrza w budynkach odbywała się za pomocą wentylacji grawitacyjnej. Jednak wraz z postępem technologicznym, zmianą sposobu budownictwa oraz rosnącą zawodnością dotychczasowego typu instalacji, na rynek wprowadzony został nowoczesny system stanowiący doskonałą alternatywę dla tradycyjnych wentylacji, znany jako rekuperacja, bądź wentylacja mechaniczna. Jak działa rekuperator, czym jest, jak zarządza odzyskiem ciepła i czy warto zainwestować w te innowacyjne rozwiązania?

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja w domu jednorodzinnym w Warszawie
Czym jest i jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to system, który w trakcie swego działania wymienia zużyte, zanieczyszczone powietrze znajdujące się w domu, na czyste, świeże oraz wolne od pyłów i alergenów pozyskiwane z zewnątrz. Całość działań wymiennika ciepła opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym i kontrolowanym przez urządzenie znane jako rekuperator. Umożliwia ono koordynację zarówno tego nawiewanego oraz usuwanego z pomieszczeń. Co ważne podczas wywiewania rekuperatory odzyskują ciepło z usuwanego powietrza, które następnie zostaje użyte do ogrzania wprowadzanego, świeżego tlenu do budynku. Przy zastosowaniu tej metody nie dochodzi do strat ciepła dzięki czemu system grzewczy zużywa mniej paliwa do podniesienia temperatury wewnątrz obiektu. Widzimy więc, że rekuperatory warszawa to system dysponujący ogromnym potencjałem, sprawnie podnosząc efektywność związaną z odzyskiem ciepła w domu.

 

Rekuperatory – schemat działania

Głównym urządzeniem odpowiedzialnym za całość działań jest rekuperator. W trakcie swego działania wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszym strumieniem zaciągane zostaje czyste, zimne powietrze z zewnątrz budynku. Drugim natomiast, wyciągane jest powietrze wilgotne, ciepłe, zużyte, z wysoką zawartością dwutlenku węgla i zanieczyszczone – to które znajduje się wewnątrz pomieszczeń. Przepływa ono przez anemostaty czyli montowane na suficie bądź ścianach elementy, które zazwyczaj przybierają kształt koła, prostokąta lub kwadratu i wytworzone są na ogół z tworzyw sztucznych. Oba strumienie spotykają się ze sobą w miejscu wymiennika ciepła, ale nie mieszają się ze sobą, gdyż każde z nich płynie odrębnym kanalikiem w rekuperatorze. Wymiennik pobiera ciepło z przechodzącego przez niego brudnego powietrza z wewnątrz, a zimne i czyste pobierane z zewnątrz powietrze to ciepło następnie przejmuje. Podczas ostatniego etapu, rekuperator a w zasadzie biegnące od niego kanały wentylacyjne rozprowadzają świeże powietrze po całym budynku, a brudne usuwają na zewnątrz.

Warto zaznajomić się także z dokładną budową i szczegółami technicznymi tych urządzeń. Rekuperatory Warszawa posiadają cztery króćce przyłączeniowe do których podłączane zostają kanały wentylacyjne. Pierwszym z kanałów jest tzw. czerpnia która doprowadza zimne powietrze z zewnątrz do rekuperatora. Wyrzutnia to drugi kanał odpowiedzialny za odprowadzanie brudnego powietrza z rekuperatora na zewnątrz. Trzeci kanał – nawiew do pomieszczeń doprowadza nagrzane oraz przefiltrowane powietrze od urządzenia do pomieszczeń. Ostatni z kanałów czyli wyciąg z pomieszczeń zaciąga zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń i wprowadza je na wymiennik ciepła.

Koszty i oszczędności posiadania rekuperacji

Koszty rekuperacji w Warszawie
Jakie są koszty rekuperacji? Ile zaoszczędzimy na rekuperacji?

Koszty posiadania rekuperacji nie jest wcale tak duży, jak niektórym mogłoby się wydawać. Na końcową cenę systemu składa się zakup rekuperatora oraz kanałów i innych niezbędnych urządzeń. Koszty użytkowania to konieczność wymiany filtrów, dostarczenie energii elektrycznej koniecznej aby rekuperatory poprawnie funkcjonowały oraz okresowe przeglądy. Można przyjąć, że koszt zamontowania rekuperacji dla domu o powierzchni 150 m2 wyniesie w granicach 17 000 złotych, o ile postawimy na urządzenie o dobrej jakości. Koszty eksploatacyjne to roczne zużycie energii na poziomie 120 zł, wymianie filtrów co kwartał – 200 zł rocznie, oraz serwisowanie rekuperacji co kilka lat na które składa się czyszczenie oraz przegląd, które to ma już zróżnicowaną cenę. Widzimy więc, że roczny koszt posiadania rekuperacji to nieco ponad 300 zł co jest bardzo niską kwotą patrząc na korzyści jakie daje nam rekuperacja wentylacja.

Rekuperatory warszawa to nowoczesne rozwiązania, które w ogólnym rozrachunku wcale nie odbiegają znacząco ceną od instalacji grawitacyjnej. Nadwyżka jaką musimy zapłacić za rekuperator i jego pozostałe komponenty to zazwyczaj kilka tysięcy złotych więcej. Nie musimy już przy tym także uwzględniać w projekcie domu budowy kominów wentylacyjnych, co zaoszczędzi nam również trochę cennego czasu. Najważniejszy atut finansowy posiadania rekuperacji to oszczędność energii i jej kosztów. Dobry system pozwala nam zaoszczędzić około 30% wydatków na ogrzewanie domu. Jeśli nasz dom należy do typu energooszczędnego bądź pasywnego nakłady przeznaczane na ogrzewanie mogą być jeszcze bardziej zredukowane – nawet kilkukrotnie w stosunku do tradycyjnego budownictwa. Stosując inne systemy nastawione na procesy związane z odzyskiem ciepła (najczęściej implementowane w domach pasywnych i energooszczędnych) takie jak np. odpowiednia izolacja, wykluczenie występowania mostków ciepła i łącząc to z wentylacją mechaniczną stawiamy na nowoczesne rozwiązania zapewniające nam poza oszczędnościami także korzyści zdrowotne.

Rekuperacja mazowieckie – zdrowie i komfort życia

Poza korzyściami finansowymi i oszczędnościami w zakresie ilości potrzebnej energii przeznaczonej na ogrzewanie, montaż rekuperacji jest niezwykle istotny również ze zdrowotnego punktu widzenia. Jak wiadomo w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z dużym zagrożeniem ekologicznym, powszechnym zanieczyszczeniem tlenu, także w postaci smogu. Szczególnie problem ten dotyczy dużych miast jak Kraków czy Warszawa. W domach staramy się od czasu do czasu wywietrzyć pomieszczenia otwierając, bądź uchylając okna. Jest to konieczne aby utrzymać wilgoć na odpowiednim poziomie i nie narazić się na powstawanie grzybów wewnątrz obiektu. W konsekwencji narażamy się na szkodliwe dla zdrowia napływające powietrze właśnie przez te otwory do wnętrza naszych mieszkań. Równie duży problem mogą stwarzać okresy pylenia roślin kiedy to do atmosfery dostają się alergeny, powodujące wśród osób uczulonych szereg nieprzyjemnych objawów takich jak zaczerwienienie oczu, chroniczny katar czy świąd. Życie w takich warunkach staje się niezwykle męczące.

Rozwiązaniem na wszystkie te bolączki jest montaż rekuperacji warszawa, który uchroni nas i naszych bliskich przed dostawaniem się do wnętrza domów wszystkich tych wymienionych elementów szkodliwych. Rekuperatory zapewniają nam oczyszczone, filtrowane i ogrzane powietrze bez konieczności otwierania okien. Istnieje o wiele więcej pozytywów posiadania rekuperacji jak np. brak hałasu, docierającego do naszych domów w sytuacji kiedy mieszkamy przy drogach obciążonych ruchem. W trakcie dnia w powietrzu mogą unosić się zapachy pochodzących z kuchni bądź toalety i tutaj także problem ten rozwiąże nasz system, który odprowadzi niechcianą woń na zewnątrz. Warto też wspomnieć o dość powszechnej sytuacji kiedy to zwłaszcza w okresie letnim przez otwarte okna do pomieszczeń trafiają owady, zwłaszcza komary. Instalacja rekuperacji warszawa stanowi rozwiązanie dla tego typu niechcianych gości.

Rekuperacja Warszawa – montaż

Rekuperatory to rozwiązanie, o którym powinniśmy pomyśleć jeszcze na etapie budowania domu. Możemy w takiej sytuacji od razu zrezygnować z budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej. Konieczny jest także projekt techniczny, tak aby już na wczesnym etapie ekipa odpowiedzialna za rekuperacja montaż mogła poprowadzić odpowiednie kanały i przygotować miejsce pod rekuperator. Montaż instalacji w istniejącym już obiekcie oczywiście jest możliwy, natomiast wiąże się z wyższymi kosztami i dodatkowym czasem potrzebnym na prace.

Gdzie zamontować rekuperację w Warszawie?
Montaż rekuperacji w Warszawie – firma z doświadczeniem

Rekuperatory to urządzenia, które jako że związane są z odzyskiem ciepła czyli dziedziną specjalistyczną, muszą być obsługiwane przez profesjonalistów. Prace montażowe powinny być prowadzone przez profesjonalną firmę posiadającą doświadczenie oraz odpowiednie kompetencje z tego zakresu. Działania kompleksowe powinny obejmować przygotowanie projektu, wybór odpowiednich kanałów i urządzeń, instalacje wentylacji oraz serwisowanie w późniejszym okresie użytkowania. Częstym błędem popełnianym przez osoby chcące zaoszczędzić na całej inwestycji jest zlecanie działań osobom nie posiadającym wiedzy w tej materii jak np. hydraulikom czy elektrykom. Tylko specjaliści w tej dziedzinie zapewnią nam odpowiedni standard i bezpieczeństwo działania wentylacji mechanicznej. Rekuperatory montowane bez wykonanego projektu, są kolejnym powszechnie spotykanym błędem. W takich przypadkach zauważalne stają się braki w odzyskiwanej energii, kłopoty podczas montażu oraz błędny dobór kanałów i ich regulacji. Wentylacja działająca w ten sposób sprawdza się na krótką metę i wymaga ponownego przeprojektowania i przebudowania.

Często nasuwające się pytanie brzmi czy rekuperatory Warszawa to rozwiązanie konieczne w naszym domu. Wentylowanie domu jest koniecznością, a do wyboru mamy w zasadzie tylko dwie możliwości i jest to wentylacja grawitacyjna bądź mechaniczna (rekuperator). Z racji, że rekuperatory to koszt nieznacznie większy od tradycyjnych metod oraz zważając na szereg pozytywnych aspektów jak np. polepszenie komfortu życia, zdrowia, oszczędności z odzyskiem ciepła, możemy dojść do wniosku, iż jest to najlepsze dostępne obecnie rozwiązanie z zakresu wentylacji Warszawa.

Płać mniejsze rachunki za prąd już dzisiaj!

OPINIE O FIRMIE SUNFOTON

Co mówią o nas klienci?