SunFoton.pl » Pompy ciepła Warszawa

Pompy ciepła warszawa

W poszukiwaniu alternatyw dla tradycyjnych sposobów ogrzewania domu, które to z biegiem lat wymagają coraz większych nakładów finansowych, ciągłej, uciążliwej obsługi i którym brak często niezawodności na akceptowalnym poziomie, możemy natrafić na temat pomp ciepła. Stanowią one niezawodne, oszczędne i jednocześnie przyjazne dla środowiska źródło ciepła o ciągle rosnącej liczbie zwolenników co potwierdza się w Szwajcarii, gdzie na ten moment co trzeci dom wyposażony zostaje w nowoczesną pompę ciepła.

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła Warszawa jest to niskotemperaturowe urządzenie grzewcze. W pompach ciepła wykorzystuje się energię cieplną zlokalizowaną w naturalnych pokładach ziemi, wody oraz powietrza. Ich działanie oparte jest na typowych przemianach fizycznych zachodzących w urządzeniu, czyli parowaniu, sprężaniu, skraplaniu oraz rozprężaniu. Elementy pompy tworzą układ zamknięty, wewnątrz którego krąży ekologiczny czynnik roboczy podlegający ciągłym przemianom. W pompach ciepła zachodzi zmiana z postaci ciekłej na gazową oraz odwrotnie, powodując przepływ energii cieplnej ze źródła dolnego do górnego. Dolnym źródłem może być grunt, gdzie umiejscowione zostają kolektory płaskie, spiralne lub sondy, woda, powietrze oraz przykładowo ścieki. Źródło górne stanowi natomiast instalacja grzewcza. Najlepsze pompy ciepła dzielimy zazwyczaj ze względu na rodzaj dolnego źródła ciepła; na gruntowe oraz powietrzne.

Rodzaje instalacji pomp ciepła Warszawa

Pompa ciepła Viessmann
Pompa ciepła Viessmann z montażem w Warszawie

Powietrzne pompy ciepła a ściślej mówiąc oparte na zasadzie powietrze – woda, wykorzystują powietrze zewnętrzne jako swoje źródło energii – nie wymagają budowy dolnego źródła ciepła. Można je wykorzystać do ogrzewania lub chłodzenia budynku w okresie letnim, a także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Pełnią taką samą funkcję jak kocioł węglowy, gazowy czy elektryczny. Nie wymagają konieczności uzyskiwania dodatkowych decyzji urzędowych przez inwestora, a poprawnie zaprojektowane dbają o optymalną pracę układu oraz poszczególnych jego urządzeń i przyczyniają się do komfortowej, taniej i w zasadzie bezawaryjnej eksploatacji. Montaż urządzenia trwa około 1 do 2 dni, a całkowite koszty wykonania usług montażu (robocizna), to obecnie od 20 000 do 40 000 złotych. Pompy ciepła Warszawa i ich trwałość stoi na najwyższym poziomie, dlatego nie musimy się martwić o rozszczelnienie ani zamulenie przewodów dolnego źródła, ani pogorszenie parametrów pompy w czasie. Na rynku zdecydowana większość fachowców w tym również nasza firma, rekomenduje montaż pompy powietrznej o mocy sięgającej 80% maksymalnego zapotrzebowania na ciepło i zapewnienie jej wsparcia przy pomocy innego źródła ogrzewania jak przykładowo kominek czy kocioł gazowy.

Gruntowe pompy ciepła Warszawa samoistnie nie wytwarzają ciepła, lecz pobierają je z ziemi, wody lub powietrza, które przekształcają i przekazują do budynku. System grzewczy w tym przypadku podzielony jest na trzy części. Jedną stanowi źródło dolne, z którego pobieramy ciepło, drugą źródło górne pompy, które oddaje ciepło do pomieszczeń w budynku oraz trzecią sama pompa ciepła, która zapewnia przepływ ciepła pomiędzy dolnym i górnym źródłem. Pompy ciepła Warszawa gruntowe mogą wykorzystywać różne dolne źródła. Wybór zależy od warunków panujących na działce, czyli m.in. rodzaju gruntu i wielkości działki, a także możliwego rozmiaru prac ziemnych. W przypadku domów jednorodzinnych stosuje się najczęściej gruntowy kolektor poziomy, kolektory pionowe, ziemne w systemie z bezpośrednim odparowaniem, system dwóch studni czy wymiennik. Koszty, jakie możemy obecnie zaobserwować na rynku dla pomp ciepła typu grunt woda, o mocy ok. 10 kW, to od 15 000 do 20 000 złotych. Należy do tego doliczyć również koszty usług, które nalicza firma w postaci instalacji po stronie źródła dolnego. Montaż kolektora poziomego to wydatek rzędu 10 000 zł, natomiast odwierty pionowe to cena 20 000 zł.

Pompy ciepła Warszawa typu powietrze/woda znacznie łatwiej jest zainstalować niż w przypadku ich gruntowych odpowiedników. Ponadto od nich tańsze. Zaletą pomp ciepła typu grunt/woda jest natomiast klimat, który w naszym kraju zapewnia stabilną temperaturę źródła dolnego, co przekłada się na przewidywalne warunki pracy. Dodatkową zaletą gruntownych pomp ciepła jest możliwość pasywnego chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim, przy wykorzystaniu darmowego chłodu z gruntu. Jest to najbardziej ekonomiczny z dostępnych sposobów chłodzenia budynków.

Pompy ciepła mazowieckie – koszty eksploatacji

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym
Pompa ciepła z montażem w województwie Mazowieckim

Porównując oba rodzaje pomp ciepła i koszty ich eksploatacji na podstawie przykładowej gruntowej pompy ciepła NIBE F1145 o stałej mocy 8 kW oraz pompy ciepła zasilanej powietrzem zewnętrznym typu NIBE SPLIT o modulowanej mocy w zakresie 3 – 8 kW możemy określić roczny koszt ogrzewania przy założeniu średniej ceny 0,46 zł/kWh w taryfie G12w dla budynku o powierzchni 160 m2. W tym zestawieniu lepiej wypada pompa w instalacji gruntowej, gdzie roczny koszt wyniósł 1874 zł. Powietrzna to prawie 1000 zł różnicy, przy rocznym zużyciu w cenie 2616 zł. Wynika to z faktu, iż temperatura gruntu poniżej strefy przemarzania nie ulega dużym wahaniom, dzięki czemu pozwala na stabilną pracę na stałym poziomie efektywności instalacji. Pompy ciepła mazowieckie powietrzne, kiedy występuje znaczne obniżenie temperatury powietrza podczas sezonu zimowego, obniżają swoją wydajność, a poziom ogrzewania w tym okresie spada. Z tego też powodu przy instalacji urządzeń powietrznych, nasza firma rekomenduje wspomaganie ich dodatkowym źródłem ciepła.

Wybór odpowiedniej pompy ciepła Warszawa jest zależny od wielu czynników. Powietrzne instalacje pomp ciepła powinny być brane pod uwagę w przypadku, kiedy dany budynek posiada już system grzewczy, a takie rozwiązanie ma być sposobem obniżenia kosztów ogrzewania budynku lub wody użytkowej. Jeżeli natomiast decydujemy się, że inwestujemy w pompę ciepła, która ma być jedynym sposobem ogrzewania, należy postawić na gruntowe pompy ciepła. Uniezależniamy się wtedy od warunków panujących na zewnątrz pod warunkiem, że dysponujemy działką umożliwiającą przeprowadzenie usług z zakresu montażu kolektora w gruncie.

Nasza firma oferuje kompleksową jakość usług i szeroki wybór najefektywniejszych pomp ciepła na rynku. W przypadku pytań o dobór pompy ciepła, rozmiarów oszczędności inwestycji oraz korzyści z ich użytkowania prosimy o kontakt. Pomożemy w wyborze optymalnych systemów grzewczych, tak aby byli państwo w pełni usatysfakcjonowani z przyszłego zakupu.

Płać mniejsze rachunki za prąd już dzisiaj!

OPINIE O FIRMIE SUNFOTON

Co mówią o nas klienci?