SunFoton.pl » Klimatyzacja Warszawa

Klimatyzacja warszawa

Klimatyzator stanowi bardzo prosty oraz stosunkowo niedrogi sposób na zapewnienie optymalnych warunków temperaturowo – wilgotnościowych w naszych prywatnych domach czy mieszkaniach. Jeszcze do niedawna we własną klimatyzację wyposażone były jedynie bogatsze obiekty bądź sklepy, jednak wraz z biegiem czasu ceny tych urządzeń spadły do przystępnego dla większości ludzi poziomu. Wyposażenie budynku w klimatyzacje warszawa, wiąże się z pozytywnym wpływem na mikroklimat w pomieszczeniach, poprawę komfortu życia oraz zdrowia osób w nim przebywających. Montaż klimatyzacji stał się więc na ten moment polecanym rozwiązaniem dla każdego kto chce cieszyć się czystym, schłodzonym powietrzem w okresie letnim oraz cieplejszym w zimie, gdyż coraz chętniej zauważalne jest wykorzystywanie tych urządzeń w celach grzewczych.

Zalety klimatyzacji

Montaż klimatyzacji - zalety
Zalety montażu klimatyzacji w Warszawie

Klimatyzacja jest w stanie zapewnić nam wiele pozytywnych aspektów zdrowotnych. Warto o niej pomyśleć w sytuacji gdy któryś z domowników jest alergikiem bądź cierpi na problemy płucne. Urządzenie wyposażone w filtr odpowiada za wyłapywanie znajdujących się w powietrzu szkodliwych cząsteczek, alergenów, kurzu oraz pyłu. Powietrze, które poddane zostało działaniu klimatyzatora jest oczyszczone i wolne od wszystkich wymienionych szkodliwych elementów, a dodatkowo także od różnego rodzaju bakterii ( m.in. Legionelli odpowiedzialnej za infekcję górnych dróg oddechowych i zapaleń płuc).

Montaż klimatyzacji pomaga zachować także odpowiednie warunki termiczno – wilgotnościowe, które zapewniają nam odpowiednie samopoczucie i uczucie komfortu. W okresie letnim jest to wilgotność na poziomie 40 – 60 % przy temperaturze od 23 do 26 stopni. Co ważne, podczas regulacji urządzenia należy mieć na uwadze odpowiednią różnicę temperatur pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym. Ta wartość to maksymalnie 7 stopni. Nie jesteśmy wtedy narażeni na zachorowanie bądź problemy z adaptacją. Odpowiednio skonfigurowana klimatyzacja to także dobrze dostosowane parametry kierunku nadmuchu oraz prędkości przepływu powietrza, tak aby nie występowały przeciągi czy podmuchy powietrza. Zalecana prędkość powinna być nie większa niż 0,2 m/s. W innym wypadku kiedy nasz organizm będzie zgrzany, a parametry klimatyzacji nieodpowiednie, możemy być narażeni na różnorakie dolegliwości zdrowotne.

Bardzo ważne w przypadku posiadania urządzeń klimatyzacyjnych jest ich działanie w przypadku posiadania wentylacji mechanicznych. Klimatyzator nie jest w stanie zastąpić nam wentylacji, jednak jego obecność wspomoże i usprawni jej działanie. Posiadając te dwa systemy i nie chcąc się narażać na dodatkowe koszty jakie może pochłaniać klimatyzator, należy podczas jego działania, wyłączyć z pracy wentylatory. Uchroni nas to przed niepotrzebnym i nieefektywnym “przerabianiem” ciepłego, napływającego powietrza z zewnątrz przez klimatyzator warszawa.

Budowa i zasada działania klimatyzatorów

Klimatyzator składa się z dwóch wymienników ciepła – parownika znajdującego się w części wewnętrznej oraz skraplacza umiejscowionego na zewnątrz. Kolejne elementy to sprężarka, zawór rozprężny oraz wentylatory odpowiedzialne za przepływ powietrza wokół wymienników ciepła. Proces wymiany i chłodzenia powietrza opiera się na czynniku roboczym, krążącym wewnątrz instalacji. Obieg pomiędzy skraplaczem a parownikiem umożliwia chłodzenie powietrza w danym pomieszczeniu oraz usunięcie odbieranego ciepła na zewnątrz. Czynnikiem roboczym (chłodniczym) jest zazwyczaj ten pod nazwą R407C, R410A, a po wejściu w życie nowych regulacji prawnych, obserwowany jest powrót do pierwotnych naturalnych płynów roboczych takich ja R744 czy R717. Jeszcze do niedawna użytkownicy klimatyzacji mieli duży problem związany z głośną pracą i hałasem emitowanym przez urządzenia. Na tą chwilę istnieją już jednak nowoczesne klimatyzatory, które cechuje cicha praca, niezakłócająca spokoju mieszkańców domu. Jest ona gwarantowana przez innowacyjną konstrukcję wentylatora parownika oraz przez możliwość regulacji jego pracy. W dzisiejszych czasach, posiadając dobrej jakości klimatyzator jedynymi osobami narażonymi na jakikolwiek hałas związany z pracą urządzenia są sąsiedzi, gdyż głośny dźwięk może być na ten moment emitowany jedynie przez zewnętrzny element klimatyzacji.

Rodzaje klimatyzacji Warszawa

Dostępne na rynku typy klimatyzacji dzielimy na przenośne oraz stacjonarne typu split. Klimatyzatory mobilne są tańsze oraz prostsze w działaniu. Można je w łatwy sposób przemieszczać, gdyż bardzo często posiadają specjalne kółka oraz uchwyty. Sprawdzają się w przypadku niewielkich rozmiarowo pomieszczeń i umiejscawiane są zazwyczaj bezpośrednio przy oknie bądź balkonie. Jest to konieczne ze względu na specjalną rurę, która odprowadza ciepło na zewnątrz. Taki typ klimatyzacji wymaga sprawdzania co jakiś czas poziomu wody w skraplaczu, który to należy okresowo usuwać. Minusem urządzeń przenośnych jest generowany znacznie większy hałas niż w przypadku urządzeń stacjonarnych. Jest to spowodowane faktem obecności obu części urządzenia w jednej obudowie.

Drugim typem klimatyzacji są urządzenia typu split składające się z dwóch części. Pierwszą z nich jest tzw. parownik wytwarzający powietrze wewnątrz pomieszczenia. Drugą częścią jest montowana poza budynkiem jednostka zewnętrzna – skraplacz, odpowiedzialna za oddawanie ciepła do otoczenia. To od niej w głównej mierze zależy właściwa wydajność klimatyzacji, dlatego szczególnie należy o nią dbać poprzez m.in. ograniczenie jej nagrzewania dokonywanego przez promienie słoneczne. Klimatyzator powinien posiadać specjalny filtr, który będzie miał za zadanie oczyszczać wstępne strumienie powietrza z zanieczyszczeń takich jak kurz czy pyłki. Ponadto przy zakupie warto również zwracać uwagę na urządzenia posiadające nowoczesne filtry antybakteryjne oraz jonizator powietrza. Obecnie nowe modele klimatyzacji mają możliwość pełnej regulacji ich pracy przy pomocy pilota zdalnego sterowania. Te o jeszcze wyższej klasie umożliwiają sterowanie systemem za pomocą smartfona oraz posiadają dodatkowe funkcje takie jak timer czy tryb cichej pracy nocnej. Ustawienie wybranego trybu stanowi duże udogodnienie szczególnie dla osób o płytkim śnie, który potrafi zakłócić nawet najdrobniejszy hałas.

Z racji uciążliwości modułów przenośnych, zdecydowanym faworytem pozostają modele rozdzielone. Klimatyzacja typu split podzielona została na cztery główne kategorie odpowiadające miejscu montażu. Pierwszą z nich jest klimatyzacja ścienna, która jest najczęściej wypieranym typem klimatyzatorów do domu. Cechuje się prostotą montażu, tanim serwisem, a także estetycznym wyglądem wpasowującym się w wystrój pomieszczenia. Typ podłogowo – sufitowy preferowany jest przez właścicieli sklepów ze względu na większą złożoność całego układu. Trzeci – kasetonowy przeznaczony jest głównie dla pomieszczeń o dużych powierzchniach. Projektowany jest do umieszczania go w przestrzeni sufitu podwieszanego wykonanego w technologii kasetonowej. Ostatnim rodzajem klimatyzatorów jest klimatyzacja kanałowa. W tym przypadku konieczny jest montaż specjalnych kanałów do rozprowadzania powietrza, stąd też zazwyczaj stosowany jest w przypadku dużych obiektów prowadzących działalność na skalę przemysłową. Do najlepszych jakościowo klimatyzatorów dostępnych w sprzedaży na terenie Warszawy możemy zaliczyć firmy: Bosch, Panasonic, Viessmann, Toshiba, Mitsubishi oraz LG.

Montaż klimatyzatorów – wybór umiejscowienia

Przy wyborze miejsca, w którym chcielibyśmy aby znajdowała się nasza klimatyzacja należy mieć na uwadze kilka kwestii. Należy przede wszystkim zastanowić się, które pomieszczenie najbardziej tego wymaga i będzie optymalnym wyborem na montaż. Oczywiście rozważamy to w sytuacji kiedy nie możemy przeprowadzić montażu klimatyzacji w całym domu. Pierwszym pomieszczeniem jest salon, w którym zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu. Drugi może stanowić sypialnia, w której dzięki klimatyzacji możemy zapewnić sobie w pełni komfortowy sen. Szczególnie będzie to pomocne w okresie letnim, kiedy temperatury są wysokie, a przez to sen zostaje utrudniony. Montaż klimatyzacji najlepiej sprawdza się przy suficie. Opcjonalnie można także wykorzystać przestrzeń pod parapetem okiennym bądź na dowolnej ścianie. Jeżeli w naszym pomieszczeniu znajduje się sufit podwieszany, możemy w przestrzeni nad nim zastosować montaż klimatyzatora kanałowego lub kasetonowego. Przy najczęściej stosowanych rodzajach klimatyzacji w postaci modeli split, najlepiej sprawdza się właśnie montaż klimatyzacji przy suficie, gdyż w tym miejscu dochodzi do najintensywniejszych procesów mieszania się mas powietrza o różnej termice. Należy tutaj pamiętać o unikaniu montażu w sposób, który będzie narażał osoby przebywające w pomieszczeniu na bezpośredni nadmuch. Drugim ważnym punktem jest montaż w takim miejscu, który będzie łatwo dostępny do konserwacji, dzięki czemu serwis klimatyzacji warszawa będzie odbywał się sprawnie i możliwie szybko. Dobrym rozwiązaniem będzie montaż w odległości ok. 20 cm od sufitu i 15 cm po bokach. Nie wolno zapominać o czujniku temperatury sterującego działaniem klimatyzacji. Należy unikać wystawiania go na działanie promieni słonecznych lub montażu w miejscach o zawyżonych temperaturach. Wszystkie te działania zapewnią nam prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji przez cały okres jej działania.

Klimatyzacja warszawa – koszty

Montaż klimatyzacji w Warszawie koszty
Koszty montażu klimatyzacji w Warszawie

Zakupując tego typu urządzenia nie powinniśmy zbytnio sugerować się ceną i przesadnie na klimatyzacji oszczędzać. Najtańsze urządzenia można nabyć już za około 1000 złotych, lecz w takim przypadku na próżno możemy szukać w nich wysokiej jakości, wydajności, czy niskiego hałasu. Przeznaczając wyższe nakłady na sprzęt, dzięki wysokiej jakości urządzenia doświadczymy tańszej eksploatacji związanej z mniejszym poborem prądu. Zwykle decydując się na zakup oraz montaż klimatyzacji możemy liczyć na 8 % rabat z podatku VAT, gdyż im droższe urządzenie, tym większy rabat na montaż. Klimatyzacja warszawa typu split to średni koszt około 2 tysięcy złotych. Montaż klimatyzacji warszawa to kwota, na którą wpływa klika czynników. Uwzględnia się więc typ montowanej klimatyzacji, długość instalacji oraz wysokość i rodzaj zamocowania jednostki zewnętrznej. Profesjonalna firma która podejmie się montażu klimatyzacji na terenie Warszawy liczy sobie średnio od 600 do nawet 1500 złotych.

Wydatki na instalację to również koszt użytkowania klimatyzacji w skali miesiąca. Przykładowo posiadając klimatyzator pobierający 2,5 KWh (pomieszczenie 25 m2 ) w skali dnia kiedy urządzenie będzie pracować przez sześć godzin, pobór wyniesie 15 kW. Znając cennik energii elektrycznej, możemy następnie w łatwy sposób obliczyć miesięczny koszt użytkowania klimatyzatora w domu.

Możemy również oczywiście szukać sposobów na jak największe obniżenie tych kosztów. Takim rozwiązaniem jest dla przykładu izolacja przegród budowlanych, stropów, ścian czy szyb okiennych. Dobrze sprawdzają się folie okienne, które odbijają światło słoneczne lub żaluzje oraz wszelkiego rodzaju zasłony. Działania te pozwolą utrzymać niższą temperaturę wewnątrz pomieszczenia w domu, czym odciążymy pracę klimatyzacji.

Serwis klimatyzacja warszawa

Serwisowanie klimatyzacji w Warszawie
Serwis klimatyzacji w Warszawie

Serwis klimatyzacji czyli inaczej mówiąc czyszczenie zapewni nam długi okres działania naszej klimatyzacji i jego bezawaryjność. Możemy w tym celu zatrudnić zespół profesjonalistów lub na własną rękę przeprowadzić konieczne prace. Przede wszystkim należy tutaj dbać o filtry usuwające kurz i wszelkie zanieczyszczenia. Zabrudzenia tam zgromadzone zmniejszają przepływ powietrza oraz powodują spadek wydajności przy jednoczesnym wzroście zużycia energii. Ponadto znajdujące się tam zanieczyszczenia stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia z racji obecności w tym miejscu szkodliwych bakterii i drobnoustrojów, które mogą zostać wdmuchane do pomieszczeń. Serwis klimatyzacji to także czyszczenie z kurzu wlotów i wylotów powietrza. Jednostka zewnętrzna w szczególny sposób narażona jest na kontakt z zanieczyszczeniami nanoszonymi przez wiatr, dym czy deszcz. Koniecznie należy zadbać zarówno o ten element urządzenia, jak również drugi znajdujący się wewnątrz budynku. Pozostałe działania obejmujące serwis to także czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych oraz czyszczenie tacy skroplin klimatyzatora. Oczyszczanie przewodów wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, który usunie zalegające cząsteczki tłuszczu, pyłki oraz kurz. Taca skroplin zlokalizowana pod wymiennikiem gromadzi wodę, która musi być z niej usuwana, aby nie dopuścić do zatykania instalacji skroplin. Może to prowadzić do przelewania się wody z klimatyzatora na zewnątrz domu. Niektóre z opisywanych czynności możemy wykonać na własną rękę, gdyż nie są to rzeczy trudne. Warto jednak od czasu do czasu zdecydować się na profesjonalny serwis wykonywany przez fachowców, którzy zadbają o każdy szczegół i przeprowadzą pełny przegląd całej instalacji.

Płać mniejsze rachunki za prąd już dzisiaj!

OPINIE O FIRMIE SUNFOTON

Co mówią o nas klienci?