SunFoton.pl » Fotowoltaika Warszawa

Fotowoltaika Warszawa

Fotowoltaika jest to prężnie rozwijająca się w ostatnich latach dziedzina techniki, wykorzystująca jedno z odnawialnych źródeł energii – promieniowanie słoneczne. W trakcie pracy, instalacje fotowoltaiczne nie wytwarzają szkodliwych substancji do atmosfery, czym przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego i zmniejszenia ilości zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Według statystyk domowa instalacja fotowoltaiczna pozwala ograniczyć aż o tonę emisję dwutlenku węgla rocznie. W połączeniu z ekonomicznymi korzyściami, jakie niesie za sobą wykorzystanie tego naturalnego źródła energii, panele słoneczne warszawa stają się niezwykle opłacalnym rozwiązaniem, po które sięga coraz więcej ludzi z gospodarstw rolnych, domowych oraz firm.

Na czym polega działanie instalacji fotowoltaicznej?

Zalecane panele fotowoltaiczne w Warszawie
Jak działa i na czym polega fotowoltaika?

Fotowoltaika to proces, podczas którego promienie słoneczne zostają wychwycone, a następnie przetworzone na energię elektryczną. Podstawowym elementem działania instalacji są ogniwa fotowoltaiczne zbudowane z materiału półprzewodnikowego (najczęściej krzemu), które łączone są w moduły fotowoltaiczne w celu wytworzenia większej ilości energii. W ogniwach tych w wyniku zjawiska fotowoltaicznego energia słoneczna zostaje przekształcona w prąd stały, który następnie trafia do falownika przekształcającego go na prąd zmienny. Prąd o takim zmiennym natężeniu posiada już parametry zgodne z gniazdkami znajdującymi się w domostwach. Należy tu zwrócić uwagę na rolę, jaką odgrywa w całym tym układzie wyż.wym. falownik. Poza przekształcaniem prądu pełni on również funkcję kontrolera całej sieci fotowoltaicznej. Regularnie dopasowuje parametry generowanego prądu, odpowiednio do parametrów domowej sieci, a także wykrywa możliwą awarię i kiedy takowa wystąpi, ulega natychmiastowemu wyłączeniu. Przedstawiona grupa modułów oraz zasilany przez nią falownik tworzy tzw. panel fotowoltaiczny. Montaż instalacji na dachu budynku lub gruncie wymaga zastosowania konstrukcji wsporczej. Wykonana jest ona zazwyczaj ze stali nierdzewnej i aluminium, stali ocynkowanej ogniowo i aluminium oraz połączeń ze stali nierdzewnej bądź wyprodukowana w całości ze stali ocynkowanej ogniowo. Konstrukcja spełnia również rolę stabilizatora całego układu paneli fotowoltaicznych.

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej do domu
Jak dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej do domu?

Kluczowym aspektem, którym powinniśmy się kierować przy doborze mocy instalacji fotowoltaicznej warszawa, jest określenie, w jakich ilościach zużywany jest prąd w naszych domostwach w ciągu roku. Od tego w głównej mierze będzie zależeć wielkość instalacji fotowoltaicznych oraz czas, w jakim poczyniona przez nas inwestycja się zwróci. Z reguły im większe polskie panele fotowoltaiczne, tym okres zwrotu będzie krótszy. Najprostszym, rekomendowanym sposobem do ustalenia rozmiarów paneli, które chcemy zastosować, będą rachunki za prąd w podsumowaniu rocznym bądź miesięcznym. Należy przy tym również wziąć pod uwagę możliwy wzrost zapotrzebowania w postaci kupna energochłonnych urządzeń RTV i AGD, montaży podgrzewaczy wody, urządzeń grzewczych czy dodatkowych źródeł oświetlenia. Wszystkie te działania mają na celu taki dobór mocy instalacji fotowoltaicznych, aby nie była ona przewymiarowana lub za mała, ale jak najbardziej efektywna i korzystna. Analizowane rachunki za prąd w połączeniu z zasadami rozliczania energii w postaci opustów dadzą nam pogląd na przybliżoną moc paneli fotowoltaicznych, jaka powinna być optymalna dla naszego domu. Panele fotowoltaiczne warszawa o mocy do 10 kW za 1 kWh oddaną do sieci, prosument (osoba jednocześnie produkująca i konsumująca energię) może odebrać 0,8 kWh. Natomiast fotowoltaika mazowieckie o mocy większej – do 50 kW, obowiązuje współczynnik 0,7.

Innymi ważnymi czynnikami określającymi rekomendowaną moc instalacji są warunki oraz możliwości instalacyjne danego budynku bądź gruntu. Mowa tutaj o dostępnej powierzchni, kącie nachylenia połaci dachowej, ekspozycji względem słońca oraz ewentualnym pokryciu cieniem. Jeśli wymienione warunki nie są do końca sprzyjające, w takim wypadku należy skłonić się ku większej mocy, która spełni całkowite zapotrzebowanie energii elektrycznej. Wszystko sprowadza się więc do zastosowania takiej wielkości instalacji, która w pełni pokryje nasze potrzeby dotyczące energii. Za duża wiążę się z wyższymi nakładami finansowymi, długim okresem zwrotu inwestycji oraz utratą nadmiaru wygenerowanej energii. Zbyt mała moc to mniejsze oszczędności na rachunkach za prąd. Jednak w tym przypadku zawsze istnieje możliwość rozbudowy o kolejne moduły.

Decydując się na panele fotowoltaiczne mazowieckie, warto zwrócić się do specjalistów, którzy pomogą nam w obliczeniu mocy, doborze ilości paneli oraz miejsca ich usytuowania. Sprawdź ofertę i skorzystaj z usług naszej firmy w zakresie innowacyjnych rozwiązań energii elektrycznej.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Koszt instalacji fotowoltaiki na terenie Warszawy
Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu w Warszawie

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od mocy systemu, rodzaju zastosowanego falownika oraz pokrycia dachu bądź gruntu. Im większa moc, tym większy będzie koszt systemu i tutaj cena określana jest najczęściej na stałym poziomie za 1 kWp. Istotną rolę odgrywa lokalizacja instalacji, znacząco wpływająca na wydatki. Usytuowanie paneli fotowoltaicznych na dachu budynku jest uwarunkowane przez jego pokrycie. W zależności czy mamy do czynienia z dachówką bądź blachą, rodzaj montażu będzie się różnił. Jeżeli występuje niekorzystny kąt nachylenia połaci, nieodpowiednia powierzchnia lub zła jego orientacja względem słońca, można zastosować inne rozwiązania takie jak systemy gruntowe. Konieczny w tym przypadku jest jednak bardziej zaawansowany sposób montażu oraz wykonanie przekopu. Są to rozwiązania, które podnoszą cenę instalacji. Stawka, jaką przyjdzie nam zapłacić za panele woltaiczne, zależy również od wydajności oraz parametrów technicznych sprzętu. Wyższa jakość komponentów przekłada się na wyższe koszty, ale jednocześnie na zwiększoną wydajność całego zestawu. Mowa tutaj przykładowo o ogniwach monokrystalicznych, które są bardziej efektywne oraz trwałe. Producent paneli, systemów zabezpieczeń czy innych części również będzie miał istotny wpływ na cenę. Nie należy się jednak kierować tylko niskimi kosztami, ale przede wszystkim jakością i parametrami.

Wraz z listopadem 2019 r. w życie weszły zmiany dotyczące stawki VAT na systemy fotowoltaiczne. Dotychczas 8% wartości VAT dotyczyła jedynie instalacji zlokalizowanych na dachu budynku mieszkalnego, natomiast te znajdujące się poza nim objęte były już 23% stawką podatku. Zmiana w przepisach zrównuje instalacje funkcjonalnie związane z budynkiem o powierzchni do 300 m2 do poziomu 8%.

Sposobem na obniżenie kosztów posiadania fotowoltaiki może być również rządowy program priorytetowy “Mój prąd”. Uczestnictwo w nim pozwala zaoszczędzić nawet do 5 tysięcy złotych netto. Dofinansowanie uwzględnia instalacje o mocy od 2 – 10 kW, a dotacje obejmują do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzących w skład projektu. Instalacje fotowoltaiczne warszawa i ich koszty mogą być również obniżone dzięki uldze termomodernizacyjnej. Może być ona łączona z wcześniej wspomnianym programem, lecz odliczyć można tylko te wydatki, które ponieśliśmy poza otrzymanym wcześniej wsparciem. Do 6 grudnia 2019 roku, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdził blisko 13 tysięcy wniosków o dopłatę do instalacji fotowoltaicznych zamontowanych po 23 lipca. Łączna wartość inwestycji zrealizowanych ze wsparciem funduszu wyniosła blisko 333 miliony złotych co przełożyło się na powstanie systemów o łącznej mocy ponad 72 MW.

Patrząc bezpośrednio na liczby, średni koszt domowej instalacji fotowoltaicznej wynosi od 20 do 35 tysięcy złotych i jest związany bezpośrednio z ilością zużywanego prądu. Sugerując się bardziej precyzyjnymi danymi NFOŚiGW z grudnia 2019 roku, średnia cena wyniosła 25,6 tysiąca złotych przy średniej mocy 5,6 kW co w przeliczeniu przekłada się na 4600 złotych na kW. Odejmując jednak koszty dofinansowania wynoszącą 5 tysięcy złotych oraz zwrot podatku dochodowego w liczbie 3,7 tysiąca złotych ostateczny koszt instalacji urządzenia dla przeciętnej rodziny wyniósł w tamtym okresie 17 tysięcy złotych – 3000 złotych na kW.

Ile można zaoszczędzić dzięki instalacji fotowoltaicznej? Przyjmując zapotrzebowanie na energię domu jednorodzinnego z ponadprzeciętnymi potrzebami energetycznymi na poziomie ok. 5 MWh/rok okres zwrotu inwestycji wyniesie zatem 7 lat. Pomijając serwis, koszty konserwacji, ubezpieczenia i konieczność wymiany w połowie tego okresu falownika, przez prawie 20 kolejnych lat instalacja będzie generować energię elektryczną praktycznie za darmo.

Różnice pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi

Systemy fotowoltaiczne często mylone z kolektorami słonecznymi posiadają kilka zasadniczych różnic. Panele słoneczne odpowiadają za produkcję energii elektrycznej ze słońca natomiast kolektory, odpowiedzialne są jedynie za zmianę energii słonecznej w energię cieplną. Posiadają jednak kilka cech wspólnych. Łączy je przede wszystkim montaż instalacji i lokalizacja zazwyczaj na powierzchni dachu. Ogniwa fotowoltaiczne mazowieckie również na pierwszy rzut oka bardzo przypominają kolektory i, mimo że te dwa systemy znacząco się różnią, to mogą się uzupełniać. Solary warszawa to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu uzyskamy ciepłą wodę wyłącznie poprzez energię słoneczną, ograniczając koszty działania piecyka gazowego czy podgrzewacza przepływowego. Panele dostarczające energię w postaci prądu, dzięki obecności kolektorów, nie wykorzystają zasobów na działanie wspomnianego piecyka, a cały system stanie się bardziej opłacalny.

Porównując obie technologie i stając przed wyborem, którą z nich lepiej zastosować można uznać, że instalacje fotowoltaiczne mazowieckie są bardziej uniwersalne i co za tym idzie bardziej opłacalne. Odznaczają się dłuższą żywotnością (nawet ponad 30 lat), a ponadto znajdą więcej zastosowań i w większym stopniu ograniczą koszty generowane przez gospodarstwo domowe.

Płać mniejsze rachunki za prąd już dzisiaj!

OPINIE O FIRMIE SUNFOTON

Co mówią o nas klienci?